PROJEKT DOMU SZKIELETOWEGO – INDYWIDUALNY, CZY GOTOWY?

Zacznijmy od pytania, dlaczego warto budować dom w technologii szkieletowej? Technologia budowy i jej wybór to temat, który spędza sen z powiek wielu Inwestorom. Zwłaszcza tym, którzy chcą świadomie i kontrolowanie podejść do inwestycji, obracając w dłoni każdą wydaną złotówkę.

 

Dlaczego warto wybrać lekki szkielet drewniany?
1. Domy szkieletowe realizowane zgodnie ze sztuką budowlaną i normami technologicznymi są szczelne, drewno (suszone komorowo, czterostronnie strugane) nie jest narażone na atak grzybów, pleśni oraz insektów drewna, takich jak kołatki, spuszczele, które częstokroć mylone są z kornikami.
2. Budując dom na podstawie projektu w technologii szkieletowej drewnianej, bezproblemowo rozprowadza się instalacje pod poszyciem ścian i nie ma konieczności kucia bruzd w ścianach.
3. Przy budowie jednorodzinnych domów szkieletowych wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, wełna mineralna, dachówka ceramiczna.
4. Plac budowy pozostaje dość czysty i nie ma na nim uciążliwych odpadów budowlanych, zwałów piachu i betonu, więc dom drewniany szkieletowy jest idealną opcją na działki zalesione albo z roślinami, które wymagają ochrony.
5. Drewno wytwarza też specyficzny mikroklimat, bardzo korzystny dla przebywających w domu osób. Badania naukowe wykazały, że przestrzenie wykonane z naturalnych materiałów drewnianych mają pozytywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule –Drewno i jego wpływ na zdrowie
6. Budowa małego budynku na podstawie projektu domu szkieletowego pozwala ograniczyć wydatki na materiały, a w późniejszym czasie domy szkieletowe można łatwo rozbudować, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
7. Budowa domu szkieletowego jest szybsza niż murowanego, nie wymaga wysezonowania mokrych ścian, gdyż powstaje w metodzie suchej. Dlatego też mówi się, że szkielety się stawia, a domy w technologii murowanej buduje.

8 . Przy zmiennych kosztach materiałów budowlanych szybkość budowy ma niebagatelne znaczenie, ponieważ można od razu skonsumować całość transzy. Unika się w ten sposób smutnych rozczarowań, gdy okazuje się, że pożyczka jest niewystarczająca, by wybudować dom w czasach inflacji.

Projekt architektoniczno-budowlany i techniczny - gotowy czy indywidualny, który lepszy?
Powróćmy do pytania sformułowanego w tytule. Oferowane na rynku gotowe projekty domów to zazwyczaj propozycje domów małych i średnich. Oferowane bryły są proste a dachy nieskomplikowane. Pozbawiona architektonicznych i konstrukcyjnych fantazji bryła to niższy koszt budowy.

Na poziomie dokumentacji przewagą projektu typowego dojrzeć można chociażby w tym, że przechodzi on wielokrotną weryfikację na kilku etapach.

Po pierwsze, w biurze projektowym – projektant oraz jego sprawdzający, a po drugie, na etapie adaptacji podczas dostosowania do potrzeb inwestora lub różnych stref wiatrowych, śniegowych, czy też warunków gruntowych. W związku z tym projekt gotowy, typowy jest maglowany na wszystkie strony, jak na solidnych badaniach okresowych w medycynie pracy. Natomiast projekt indywidualny, jak każdy prototyp, narażony jest na choroby wieku dziecięcego, niedociągnięcia, niewyłapane usterki, które, co prawdopodobne, mogą wyjść na budowie i być niemiłą niespodzianką.

Projekty gotowe budynków mieszkalnych do adaptacji w technologii lekkiego szkieletu drewnianego możecie kupić w internecie lub w lokalnym biurze projektowym wraz z namiarami na inżyniera adaptującego. Polecamy sprawdzone projekty ze strony www.pro-arte.pl

Ile kosztuje postawienie parterowego domu szkieletowego na bazie projektu typowego?

Wiadomo, że droga od projektu do budowy jest daleka, a na samym wstępie chcielibyście wiedzieć, ile trzeba zapłacić za spełnienie marzeń o małym białym domku.

Wiemy o tym, dlatego jako suplement do tego artykułu chętnie wykonamy dla Was wycenę projektu LA PALMA 2C lub LA PALMA C. Zapraszamy do kontaktu.

Co ciekawe, w zależności od potrzeb Inwestora oraz jego budżetu pracownia projektowa przygotowała różne warianty ogrzewania.

- Ekonomiczny na starcie, ogrzewanie z najniższym nakładem inwestycji na instalację: kominek z płaszczem wodnym,

- Ekonomiczny i ekologiczny, pompa ciepła i wentylacja mechaniczna, zasilana ogniwami fotowoltaicznymi,

Wycena dotyczy stanu deweloperskiego oraz stanu surowego zamkniętego. Chętnie go dla Państwa wybudujemy. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z budowy domu LA PALMA C szkielet drewniany, jest to nieco mniejsza wersja w stosunku do prezentowanego w wycenie.


Zobacz także