Czym się różni dom szkieletowy od domu z bali?

Dom szkieletowy i dom z bali to dwa różne rodzaje budynków pod względem technologii budowy i wyglądu.


 

Dom szkieletowy: Jest to rodzaj budynku, w którym nośną konstrukcję stanowi szkielet z drewnianych belek, kolumn i słupów. Konstrukcja ta pozwala na stosunkowo szybkie wznoszenie budynku. W domach szkieletowych ściany zewnętrzne niekoniecznie pełnią funkcję nośną, co pozwala na dowolne kształtowanie i wykańczanie ich materiałami izolacyjnymi i wykończeniowymi. W takim domu, ściany zewnętrzne mogą być zbudowane z różnych materiałów, takich jak cegła, płyty wiórowe czy płyty gipsowo-kartonowe.

Dom z bali: Jest to rodzaj budynku, w którym cała konstrukcja, włącznie ze ścianami, jest zbudowana z drewnianych bali. Ściany zewnętrzne pełnią funkcję nośną oraz izolacyjną. Domy z bali są często kojarzone z naturalnym wyglądem i charakterystycznym stylem, który dodaje uroku i ciepła do wnętrza. Mogą być one budowane z różnych typów drewna, takich jak drewno lite, klejone warstwowo, czy również drewno obrabiane maszynowo.

Podsumowując, główna różnica między domem szkieletowym a domem z bali polega na tym, że dom szkieletowy ma szkielet nośny z drewnianych elementów, a ściany zewnętrzne niekoniecznie muszą być nośne, natomiast w domu z bali cała konstrukcja, włącznie ze ścianami, wykonana jest z drewnianych bali, które pełnią funkcję nośną i izolacyjną.


Zobacz także