Budujemy domy w Pszczynie

Od wielu lat budujemy drewniane domu szkieletowe domy na terenie Pszczyny oraz całego Śląska. Aby zapoznać się z architekturą naszego regionu zachęcamy do odwiedzenia jednego z regionalnych skansenów. Specjaliści dbają, aby domy zachowały swój charakter i nawiązywały do tradycji budowy domów z drewna.

Szczególnie rekomendujemy Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. 
To skansen, który powstał w 1975 roku i znajduje się w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Skansen ten to zbiór zabytków drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. W skansenie można zobaczyć wiele ciekawych obiektów, takich jak: chałupy, stodoły, spichlerze, wiatraki, kuźnie, karczmy, kościółek, szkołę, czy też wiejską karczmę .

  • Skansen jest otwarty dla zwiedzających przez cały tydzień, a godziny otwarcia zależą od miesiąca:

- styczeń, listopad, grudzień: od 9.00 do 16.00,
- luty, październik: od 9.00 do 17.00,
- marzec-maj, wrzesień: poniedziałek-piątek 9:00-17:00, sobota-niedziela 9:00 - 18:00,
- czerwiec-sierpień: od 09.00 do 19.00.

  • W skansenie organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia, takie jak warsztaty, koncerty, czy też festyny.
  • Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej to idealne miejsce dla osób, które chcą poznać historię i kulturę regionu pszczyńskiego.

Warto pamiętać o regionie, tworzy on niepowtarzalny krajobraz kulturowy, do którego możemy nawiązywać, tak by okolica była ze sobą harmonijna. Pszczyńska wieś kiedyś charakteryzowała się budownictwem ludowym i domami ceglanymi o dwudzielnym układzie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Sielankowe XIX-wieczne domy mieszkalne murowane z cegły w okolicach Pszczyny, Rybnika i Raciborza

 

Wybierając projekt domu oraz na etapie wykończenia i wykonywania detali architektonicznych warto nawiązywać do lokalnego dziedzictwa. Każdy gotowy czy indywidualny projekt domu można zmienić, aby wpasował się w regionalną architekturę. Jednym ze śląskich biur projektowych jest firma architektoniczna PRO ARTE z Żor. Ich doświadczenie, dbałość o tradycję i otwartość na nowoczesność gwarantują jakość dokumentacji projektowej oraz uniknięcie ewentualnych niespodzianek na etapie budowy.


Zobacz także